Bitkilerden Gelen Güzellik

26.05.2017

   Bitkilerden Gelen Güzellik

   Son yıllarda daha doğal ve katkısız beslenme popülerliğini git gide arttırmaktadır. Tabi ki bunun yanı sıra doğal yollarla güzelleşmek de bir o kadar popülerdir. Gün boyu sıcak, soğuk gibi dış etkilere maruz kalan cildimiz elbette ki güzel bir bakımı hak ediyor. Hele birde gün boyu makyajlıysak önce derin bir temizleme ardından da bakım yapmamız gerekiyor. Tüm bunları pahalı markaların bitkisel yada kimyasal içerikli ürünlerini alarak yapabileceğimiz gibi mucizevi bitkilerden faydalanarak evde kendimizde yapabiliriz.
Şimdi bu bitkilerden en çok kullanılan beş tanesini inceleyerek güzelliğimize nasıl yardımcı oluyormuş bir bakalım.

   Salatalık:

   Güzellik denilince akla gelen ilk bitki elbette ki salatalık olacaktır. Çünkü hepimiz salatalık soyarken kabuklarını en azından bir kez yüzümüze koymuşuzdur. Peki salatalığın içerisinde ne vardır ki cildimiz için bu kadar faydalıdır?

 • Salatalık %96 oranında su içermektedir. Ve bu doğal su, cildimizin gün içerisinde kaybettiği nemi geri kazanması için mükemmel bir seçenek olacaktır. Nemine kavuşan cildimiz de daha geç yaşlanacaktır.
 • Salatalık A vitamini içerir. Ve bu sayede cildin yenilenmesi ve canlanmasına yardımcı olur. 
 • 100 gramlık bir salatalıkta 3,2 mg kadar C vitamini bulunur. 
 • Salatalık potasyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Potasyum cildi nemlendiren önemli bir bileşendir. Eksikliğinde cilt kuruluğu görülür.

 C vitamini ciltte şu konularda etkilidir;
 Cilt renk tonu: Melanin sentezinden sorumlu tirozinaz enzimini etkinliğini ortadan kaldırır.
 Kolajen sentezi: C vitamini, hücrede kolajen sentezini etkileyen bir aktiftir. Vücudu uyararak kolajen sentezlenmesini sağlar.
 Güçlü bir antioksidan: Antioksidan üretimine yardımcı olur ve okside olmuş proteinleri etkisiz hale getirir. Sayesinde cilt tonu eşitlenir.

Zeytinyağı

Sağlığımız açısından faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı cildimiz içinde bir o kadar faydalıdır. 

 • Zeytinyağı çok güçlü bir nemlendiricidir. İçeriğinde ki doğal yağ asitleri sayesinde kuru cildi mükemmel bir şekilde nemlendirerek canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
 • Zeytinyağı E vitamini bakımından oldukça zengindir. E vitamini de cildin yaşlanmasından sorumlu olan serbest radikallerle savaşında yardımcı olur.

Zeytinyağı antioksidan ve anti-inflamatuar olması sebebi ile sivilce tedavisinde oldukça etkilidir. Sivilceden dolayı yüzde meydana gelen iltihabın giderilmesini yayılmasının önlenmesi sağlar.


Aleo Vera

Evlerimizde saksıda yetiştirerek hem cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanabileceğimiz hem de günlük bakımımızda faydalanabileceğimiz mucizevi bir bitkidir.Aleo vera sarı sabır ismiyle de bilinir.
 • Aloe vera bitkisi içeriğinde çok fazla aminoasit, vitamin, enzim gibi maddeler içerir. 
 • Bünyesindeki A,C ve E vitamini antioksidan özellik gösterir ve cilt hasarlarını önler. Yara, yanık ve cilt hasarlarının üzerine sürülen aleo vera jeli hem acının azalmasına yardımcı olur hem de yarayı iyileştirmede birebirdir.
 • Aleo vera jeli yüksek miktarda su içerir. Bu sayede doğal nemlendiricilik görevini hakkıyla yerine getirir. Cildin derinliklerine nufüz eder ve Ph dengesinin geri kazanmasına yardımcı olur.
 • Bunların yanı sıra aleo vera sivilceli ciltler içinde harika bir kurtarıcıdır.
Aleo vera jeli anti-inflamature etkiye sahiptir. Böylece güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılır.

Gül Suyu

Gül suyu, gül yapraklarından gül yağı elde edilmesi sırasında, yan ürün olarak elde edilir. Gül suyunun ana bileşini feniletil alkoldür. Feniletil alkol antiseptik özellik gösteren bir bileşendir. 
 • Ciltte oluşan kızarıklıkların görünümünü azaltmada gül suyu oldukça faydalıdır. İçeriğindeki feniletil alkol sayesinde iltihapları önleme özelliğine sahiptir. Ayrıca kaşıntıyı da azaltır. Bu etkileri sayesinde egzama ve mantar hastalıkları sonucu oluşan kuruluk ve kızarıklığı önlemede de faydalanılır.
 • Gül suyundan tonik olarak faydalandığınızda gün boyu cildinizde biriken kirlerden dolayı oluşan kirlerin temizlenmesine ve nefes almasına yardımcı olur. Böylece siyah nokta oluşumu da engellenmiş olacaktır.

Bunların yanı sıra gül suyu cildin ihtiyacı olan nemi kazandırmak için iyi bir seçenektir. Mat bir görünümü olan ciltlerin düzenli kullanım sonrası daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır. Çok yağlı ciltler içinde yağ dengesinin sağlanmasına katkı sağlayacaktır.
Mucizevi bir ürün olan gül suyu geçmiş zamanlarda verem tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde halen göz ağrılarının giderilmesinde, iltihapların önlenmesinde tedavi edici olarak uygulanmaya devam etmektedir.

Limon

Limon içerdiği vücut için faydalı asit miktarı(%5) ve pH değer(2-3)i ile neredeyse binlerce yıldır insanoğlu tarafından doğal bir şifa ve güzellik kaynağı olarak kabul edilir. C vitamini denildiğinde akla ilk gelen besin olan limon vücudun oldukça ihtiyaç duyduğu aynı zamanda doğal bir antioksidan ve bakteri yok edicidir.

 • Cilt lekelerinin önlenmesinde limon kullanılabilir. Çünkü limonda bol miktarda bulunan sitrik asit cilt lekelerine (güneş lekeleri, sivilce lekeleri) karşı en etkili doğal çözümlerden biridir. Düzenli olarak kullanıldığında bu lekelerin görünümünü önemli oranda hafifletir.
 • Eğer çok yağlı bir cilde sahipseniz cildinizdeki yağı dengelemek için limondan faydalanabilirsiniz. Limon fazla yağı alır ve yağ dengesini sağlayarak cildin daha az yağlanmasına yardımcı olur.
 • Yağlı ciltlerin başlıca sorunlarından biri de gözeneklerin bu fazla yağ nedeniyle tıkanmasıdır. Tıkanan gözeneklerin yol açtığı en büyük problem ise sivilce oluşumunu tetiklemesidir. Bu gibi sorunlardan korunmak için limondan faydalanabilirsiniz. 
 • Cildin rengini açan ve lekelerin görünümü hafifleten sitrik asit ve cildi besleyen C vitamini için çok iyi bir kaynak olan limon düzenli olarak kullanıldığında solgun cilde canlılık, doğal bir parlaklık verir ve daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.
 • Dirseklerin ve dizlerin kararması için kullanabileceğiniz pek çok kozmetik beyazlatıcı krem mevcut. Ama daha hesaplı ve hiç kimyasal madde içermeyen bir çözüm için limon kullanabilirsiniz. Bu bölgelere limon suyu sürmek bir süre sonra rengin açılmasını sağlar. 


Görüldüğü üzere cilt için faydalı bitkilerin özelliklerini sayarken hepsinde cildi nemlendirme özelliğinden bahsettik. Çünkü sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için düzenli olarak nemlendirmek çok önemlidir. Hem unutulmamalıdır ki kuru ve nemlendirilmeyen ciltler daha erken yaşlanır. Bu yüzden evimizde bulunan bu bitkilerden faydalanarak da cildimize ihtiyaç duyduğu neme kavuşturabiliriz.

Kaynak:
http://dtcfdergisi.ankara.edu.tr/index.php/dtcf/article/view/664/595
http://www.turkishstudies.net/sayilar/sayi11/7%20mustafa%20ak%C3%A7ay.pdf