Beyninizi Balık ile Besleyin

30.09.2017

   Beyninizi Besleyin !

   En son ne zaman akşam yemeği için balık yediniz? Eğer hatırlayamıyorsanız üzerinden epey vakit geçmiş olabilir. Araştırmalara göre fazla balık tüketimi ile beyin gelişimi arasında ciddi bir ilişki vardır ve bu balığın faydalarından yalnızca bir tanesidir.

   Ne yersen, o’ sun!

   Omega-3 yağ asitinin sağlığınız için faydalı olduğunu hep duymuşsunuzdur. Fakat özellikle bir tanesi doğruca beyne gider. DHA diğer bir adıyla dokosaheksaenoik asit. Beslenme ve Diyetetik Akademisi konuşmacılarından olan Torey Armul ‘ Omega-3 yağ asiti olan DHA beyin sağlığı için temel bir kaynaktır. Beyin fonksiyonlarının normalleşmesi ve verimli çalışması için DHA temel bir ihtiyaçtır. Beyin ve sinir sistemi dokuları kısmen yağdan meydana gelmiştir, araştırmalara göre bu dokular DHA için özelleşmiştir.’ demiştir.

   Eğer öğününüzdeki DHA miktarını arttırmayı düşünüyorsanız alışveriş listenize balığı eklemelisiniz. Unutmayın araştırmalar DHA eksikliğinin zamanla unutkanlıktan daha büyük mental problemlere yol açtığını göstermektedir . Düşük düzeyde DHA alımı zamanla Alzheimer riskini de yüksek oranda arttırır.
DHA alımını arttırmak için hafıza kaybı-zayıflığı yaşamayı beklememelisiniz. Balık tüketimini kazanılan bir piyango bileti gibi düşünmek yerine , beyniniz için bir tasarruf planı olarak düşünün. Armul, ‘Çalışmalar uzun süreli ve yeterli DHA tüketiminin hafızayı, öğrenme becerilerini ve güçlendirdiğini göstermiştir. Balık yemek beyin sağlığını kısa sürede düzeltecek bir şey değildir bu sebeple DHA‘ nın faydalanmak için DHA‘ ca zengin balık , balıkyağı algal takviyesi gibi DHA düzeyi yüksek gıdalara diyetinizde yer vermelisiniz.’ demiştir.

   Beynini beslemek için akşam yemeklerinde balıklar içinde yüzmek zorunda mısınız? 2015-2020 yılları için yayınlanan Dietary Guidelines for American dergisi her yetişkin bireye haftada yaklaşık 225 gram deniz mahsülü yemesini önerir. Doğal somon, albacore ton balığı, uskumru, ringa balığı ve alabalık gibi yağlı balıklar, DHA'ya sahip olan büyük avlardır. Balığı pişirirken kavurma yada ızgara yapmayı düşünün. Kızartma yaptığınız durumda kızartmadan gelen ekstra yağ verimsizdir. Ayrıca, daha az çevresel etkiye sahip olan balıkları da seçebilirsiniz. Sardalya en iyi seçeneklerdir. Bu arada, köpek balığı ve kılıç balığı, yüksek civa düzeyleri nedeniyle uzak durulması gereken balık çeşitleridir.