Besinlerdeki Mutluluk

12.01.2018

   Besinlerdeki Mutluluk

   Mutluluk durumunu etkileyen hormonlar Serotonin, Dopamin, Oksitosin ve Endorfin. Serotonin neşeli, canlı ve zinde hissettirir. Eksikliğinde depresif, karamsar ve öfkeli hissetmeye neden olur. Güneş ışınlarından faydalanmak, düzenli uyumak, egzersiz yapmak ve triptofan içeren gıdalar tüketmek mutluluk hormonu Serotonin seviyesini yükseltir. Dopamin keyifli, hayata bağlı ve kendine güvenli hissetmeye yardımcı olur. Eksikliğinde üşengeç, unutkan ve canı sıkkın hissedilir. Dopamin seviyesini yükseltmek için mutlu eden hobiler edinilmeli, müzik dinlenilmeli, bol C vitamini tüketilmeli ve tirozin içeren gıdalar tüketilmelidir. Oksitosin sevgi dolu, şefkatli, cömert ve paylaşımcı hissettirir. Eksikliğinde yalnız, sevgisiz ve huzursuz hisler oluşur. Hayal kurmak, sevdiklerine sarılmak, masaj yaptırmak ve evcil hayvan beslemek Oksitosin seviyesini yükseltir. Endorfin neşeli, rahat ve pozitif hissetmeyi sağlar. Eksikliğinde stresli, gergin ve isteksiz hissetmeye neden olur. Aşık olmak, güldüren videolar izlemek, düzenli yürüyüş yapmak ve acı biber yemek Endorfin seviyesini yükseltir. Beynimiz kimya laboratuvarı gibi. Doğru yiyecekler ve doğru bir yaşam tarzıyla mutluluk hormonlarını artırabiliriz.

   Hepimizi yıpratan, çevremizdeki insanlarla ilişkilerimizi etkileyen negatif duygulardan kurtulmak için yiyeceklerden yararlanabiliriz. İşte ruha iyi gelen, iyi hissettiren doğal antidepresanlar:

   SU: Yeteri kadar su tüketilmemesi dehidratasyon sonucu fiziksel ve zihinsel yorgunluğa neden olur. Günde en az 10-12 bardak su tüketmeniz daha iyi hissetmenizi sağlar. Endişeleriniz su ile aksın.
   TAHILLAR: Kompleks B vitaminleri bakımından zengin esmer pirinç, buğday tohumu, kepekli tahıllar, tam tahıl ekmekler-gevrekler, maya özü gibi besinler Serotonin üretimine yardımcı olur, enerji seviyenizi yükseltir.
   ET: Somon, ton balığı, sardalya gibi balıklarda bulunan omega 3 yağ asitleri Dopamin üretimini artırarak depresyon tedavisine yardımcı olur ve Serotonin üretiminde kullanılan triptofan için mükemmel kaynaklardır. Haftada iki kere balık tüketimi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Aynı şekilde tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, sığır ve kuzu eti de aminoasitler bakımından zengindir, Serotonin üretimini artırır. Kendinizi iyi hissettiren triptofan ve tirozin içeriği yüksektir.
   KURUYEMİŞ VE TOHUMLAR: Fındık, badem, ceviz, yer fıstığı, antep fıstığı gibi kuruyemişler kendinizi hem tok hem de mutlu hissetmenizi sağlar. Ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kaju, keten tohumu, susam gibi kuruyemişler ayrıca magnezyum yönünden zengindir. E vitamini, omega-3 yağ asitleri, tirozin ve triptofan içerikleri ile Serotonin üretimini sağlarlar. Kuruyemişlerden günde bir avuç içi kadar ( 30 gram) tüketmek yeterlidir.
   SÜT ÜRÜNLERİ: Triptofan içeren süt ve peynir çeşitleri Serotonin seviyesini artırmak ve korumak için tüketilebilir. Peynirde bulunan tirozin Dopamin seviyesini yükseltir. Bu da kendinizi daha motive hissetmenizi sağlar. Yoğurt ve kefir probiyotik özellikleri sayesinde duygusal açıdan önemli değişimleri sağlar. Ayrıca peynir, süt ve ayran halsizliğe iyi gelir.
  

   YUMURTA: Yumurtada bulunan B-12 vitamininin depresyonu engellediği kanıtlanmıştır. Esansiyel yağ asitleri ve aminoasitler bakımından zengin olan yumurta Serotonin üretiminde en etkili gıdalardan.
    YAĞLAR: Balık yağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı, üzüm çekirdeği, ay çiçeği, buğday tohumu yağı, kanola, aspir gibi doğal yağlarda bulunan omega-3 ve omega-6 esansiyel yağ asitlerinin Serotonin üretimini arttırdığı bilinmekte.
    BAKLİYATLAR: Mercimek, nohut, bezelye, fasulye ve bunlarla hazırlanan ürünlerle yemekler triptofan ve folik asit bakımından zengindir, Serotonin bakımından iyi kaynaklardır. Nohutta bulunan Östrojen, Oksitosin üretimini artırır ve böylece stres azalır.
    SEBZELER: Mısır, brokoli, karnabahar, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler ve kabuğuyla fırınlanmış patates Serotonin bakımından zengindir. Ispanak ruh haline iyi gelen folik asit içerir. Triptofan içeriğinin yüksek olması sebebiyle soya ürünleri, tofu ve soya fasulyesi Serotonin düzeyinin sabit tutulmasına yardımcı olur. Domateste bulunan fazla miktarda likopen inflamasyonu, dolayısıyla gerginliği alır, stresi azaltır.
    MEYVELER: Muz, kivi, ananas, avokado, erik, greyfurt, mango, kavun Serotonin üretimini arttırır. Muzda bulunan tirozin, Dopamin hormonunu dolayısıyla mutluluk seviyesini yükseltir, triptofan içeriğiyle de Serotonin salgılanmasında etkilidir. Aynı zamanda muz potasyum içeriğinden dolayı da stresle savaşır. Çilek stresi azaltan antosiyanine sahiptir. Ve eğer yorgunsanız C vitamini alın. Hayal kırıklığına karşı ise muz, çilek ve kivi tüketebilirsiniz.
   ÇİKOLATA: Çikolata mutluluk verir ama bütün çikolatalar aynı etkiyi sağlayamayabilir. İçeriğindeki kakao oranı ile orantılı. Bitter çikolata triptofan ve feniletilamin dolu olduğu için Serotonin ve Dopamin üretimini arttırır. Bu da mutluluk ve enerji seviyesini arttırır.
   BİTKİ ÇAYLARI: Şifalı bitkilerden ıhlamur, adaçayı, papatya, kuşburnu, melisa, kekik, rezene, fesleğen ve biberiye çayları rahatlatıcı etkisinden dolayı tercih edilebilir. Doğal bir yatıştırıcı olan teamin içeren yeşil çay iyi hissetmeye yardımcı olur. Hem uyarıcı hem de ruh halini geliştirici etkisiyle kahve iyi bir tercih olabilir ama kızgınsanız demli çay ve koyu kahve tüketmeyin.

   İlaç ile zehir arasındaki fark dozudur, besinlerin miktarına ve yeme sıklığınıza dikkat edin. Sorununuz ne olursa olsun çözümü buzdolabında değil, sizde. Hayatın tüm zorluklarına karşı, herkese ve her şeye rağmen yüzünüzden tebessüm eksik olmasın. Sizi mutlu eden şeylerin çoğalması dileğiyle, sağlıkla kalın…