Bebek Beslenmesinde Keçi Sütünün Önemi

Fatih TEKSÖZ | 30.09.2018

   BEBEK BESLENMESİNDE KEÇİ SÜTÜNÜN ÖNEMİ

   Bebek beslenmesinde anne sütü sonrasında ilk tercih keçi sütü olmalıdır. İçeriğindeki yüksek A vitamini düzeyi nedeni ile daha beyazdır. İçeriğindeki tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri nedeni ile kalp sağlığı üzerinde yardımcı etkisi vardır.

   Alerjik etki gösteren laktoglobulin keçi ve inek sütünde var olmasına rağmen keçi sütünde daha tolere edilebilir düzeydedir. Keçi sütünde laktoz oranı inek sütüne oranla azdır ve laktoz intoleransı durumunda keçi sütü bir alternatiftir.

    
Keçi sütü inek sütüne oranla A vitamini, potasyum, selenyum ve niasin içermektedir bu nedenle bağışıklık sistemine katkısı yüksektir ve antiinflamatuar özellik göstermektedir. İnek sütü proteini alerjisi olanlarda özellikle de bebeklerde; yüksek kalsiyum içeriği açısından soya ve badem sütüne kıyasla ilk tercih keçi sütü olmalıdır.

    Fakat keçi sütü diğer sütlere nazaran bilinenin aksine daha temel yağ asitleri içermesi nedeni ile daha yağlı ve kalorili bir süttür. 1 bardak keçi sütü 140 kalori civarlarındayken inek sütü 114-120 kaloriler arasındadır.

   Fakat keçi sütü yüksek CLA (konjuge linoleik asit) içermesi nedeni ile vücutta depolanan yağ miktarının azalmasında yardımcıdır ve kilo verme ve verilen kilonun korunma sürecinde olumlu vardır

   Keçi sütünde bulunan kalsiyum ve protein oranı anne sütüne oranla 4 kat daha fazladır. Kalsiyum ve proteinin yanı sıra keçi sütünde bulunan diğer önemli mineraller keçi sütünün çeşitli alanlarda fayda sağlamasına yardımcı olmaktadır.

   Kalsiyum bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan keçi sütü diş ve kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Anne sütündeki kalsiyum oranı 32 miligram iken
keçi sütünde ise bu oran 134 miligramdır. Bu özelliğinden dolayı bebek maması üretimde sıkça kullanılan keçi sütü bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

   A, B1, B2, B3 ve B6 gibi önemli vitaminleri içerisinde barındıran keçi sütü, aynı zamanda magnezyum, selenyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi birbirinden önemli minerallere sahip olan keçi sütü, vücut sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır.

   Diğer sütlere nazaran sodyum,demir ve çinko içeriği daha azdır.

   Bakır ve manganez miktarı diğer sütlere oranla yaklaşık %30 daha fazla olan keçi sütü, aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı olan selenyum bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle akciğer kanserine karşı etkili bir koruma sağladığı bilinen selenyum, keçi sütünde bol miktarda bulunmaktadır.