Badem Sütü İçerik Değerleri

Alper EKİM | 16.10.2019

Badem Sütü İçerik Değerleri 

Geleneksel olarak, aroması ve lezzeti nedeniyle bademli içecekler uzun süredir tüketilmektedir. Ancak son yıllarda badem sütü, Kuzey Amerika, AB ve Avustralya içecek pazarlarındaki en popüler bitki bazlı alternatif sütlerden biri haline gelmiştir. Öncelikle inek sütü alerjisi ve laktoz intoleransı içeren sağlık koşullarından muzdarip çocuklara ve yetişkinlere alternatif bir süt içeceği olarak tanıtıldı ve pazardaki yerini buldu. Badem sütü üzerinde yapılan araştırmalar, badem sütü tüketiminin hayvan sütünden alerjisi veya intoleransı olan çocuklarda etkili bir çözüm olabileceğini göstermektedir. Bazı durumlarda, soya bazlı yemekler ve protein hidrolizat formülü gibi diğer alternatiflerinden bile daha iyi olduğu görülmüştür. Badem tüketiminde yer alan çeşitli sağlık yararları, bademli içecekler için tüketici talebini artırmaya yardımcı olan önemli faktörlerden biridir. 

Badem, kilo kaybı ve kilo yönetiminde faydalı olduğu düşünülen yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) içeriyor. Ayrıca MUFA'nın vücuttaki düşük yoğunluklu lipoprotein içeriğinin azaltılmasında yardımcı olduğuna dair önemli miktarda destekleyen kanıt vardır. Badem ayrıca proteinler, lifler, E vitamini ve manganez de dahil olmak üzere çeşitli besinlerin hayati bir kaynağı olarak işlev görür. Badem sütü, suyu toz veya hamurlu bademlerle karıştırdıktan sonra elde edilen bir koloidal dispersiyondur. Genel hazırlama yöntemi, bademin fazla su ile ıslatılmasını ve öğütülmesini içerir. Süt beyazı sıvı, katı maddeler süzüldükten sonra elde edilir (katı madde, somun ve su oranına bağlıdır). Ticari işlemlerde, süt beyazı sıvısı genellikle yüksek basınç kullanılarak homojenleştirilir ve sonra stabilite ve raf ömrünü arttırmak için pastörize edilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ayrıca badem sütünün homojenleşmesinin ve ısıl işleminin, partikül büyüklüğü ve viskozite açısından ürünün fiziksel özelliklerinde sapmalara yol açabileceğini göstermiştir. 

Piyasadaki tatlandırılmamış 7 badem sütü ürünü incelendiğinde bazı içerik verileri elde edilmiştir. Buna göre badem sütü, minimum 30 ila 50 kcal arasında kaloriye sahipken ortanca değeri 35 kcal’dir. Badem sütündeki karbonhidrat içeriği 0,25 ila 3 g ve protein içeriği ise 1 ila 5 g arasında değişmektedir. Dolayısıyla, bant karbonhidrat ve proteinlerin gereksinimlerine göre seçilebilir. Kalsiyum, belirli bir ürünün seçilmesi için değerlendirilmesi gereken bir başka kriterdir ve medyan olarak 330 iken kalsiyum içeriği 22 ila 495 mg arasında değişmektedir. Daha yüksek kalsiyum miktarları, ineğin süt kalsiyum seviyelerini taklit eden işlem sonrası ilaveden kaynaklanmaktadır. Badem ayrıca iyi seviyede antioksidan vitaminlere sahiptir ve aynısı badem sütüne de yansır. E vitamininin ortalama değeri 1.2 ila 6 mg arasında değişmektedir. Bu, ortalama bir yetişkin insanda günlük tüketim ihtiyacının % 10-50'sini karşılar. Badem sütündeki A vitamini, 60 ila 180 mg arasında değişmekte olup günlük tüketim ihtiyacının % 10–30'unu karşılamaktadır. 

 

 

Kaynakça: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5756203/