Anne Adayları için Deniz Ürünleri

22.06.2017

   Anne Adayları için Deniz Ürünleri

   Anne adayları yememeleri gereken şeyler konusunda uzunca listelere ve deniz ürünleri hakkında yanlış bilgilerce boğuluyorlar. Ama bir gerçeğimiz var ki anne adayları deniz ürünü tüketmelidirler.

   Neden Balık Tüketilmelidir ?

   Bütün balıkların hamileler için iyi olmadığı doğrudur , fakat bir yandan da deniz ürünlerinden kaçınmak da zaralı olabilir. Hamile bayanların haftalık 250-300 gram kadar balık yemesi gerekmektedir.

   Balık Protein ve Demir Kaynağıdır. Hamile bayanları anemiden korunmak için günlük 27 miligram kadar demir ( hamilelik öncesi dönemde ise 18 miligram kadar ) tüketmesi gerekirken bebeklerinin gelişmesine ve kendi fiziksel değişimlerine destekte bulunması için de 71 gram kadar günlük protein tüketmesi gerekmektedir ( hamilelik öncesi dönemde ise 46 gram). Academy of Nutrition and Dietetics'nıns özcüsü Jessica Crandall' a göre " hamilelik süreci geliştikçe alınması gereken protein miktarı da artmaktadır. Balık tüketimi iyi bir protein ve demir kaynağı olduğu için teşvik edilmelidir. "

   Siz ve Bebeğinizin omega-3 İhtiyacı vardır. Somon balığı ve sardalya gibi yağlı balıklar, bir çeşit omega-3 olan docosahexaenoic acid (DHA) açısından zengindir. Crandall' a göre " Omega-3 yağları iltihaplanmayı engelleme önemlidir ve bebeklerin beyin gelişmine katkıda bulunur. Zengin Omega-3 içeriğine sahip balık ürünleri hamile bayanlar için iyi bir tercih olacaktır.

   Bebeğin gelişmesinde omega-3 oldukça önemlidir. Fakat bu konuda balığa karşı alerjinizin olup olmadığını tespiti için doktorunuz ile birlikte bir beslenme programı oluşturulmalıdır ve birlikte takviye omega-3 alıp almamanız gerektiğine karar vermeniz gerekmektedir.

   Peki Hangi Balıklar Güvenli ?

   Yüksek oranda metil civa ve diğer toksin içeren deniz ürünlerinin tüketiminden hamileyken kaçınmak gerekmektedir. Metil civa fetüsün beynine, böbreklerine, merkezi sinir sistemine zarar verebilir. Toksik bir kimyasaldır ve genellikle avcı balıklarda oranı oldukça yüksektir. Plesantadan geçen kimyasallar böylelikle fetüse zarar verebilir.

   Metil civa doğal olarak oluşabildiği gibi aynı zamanda endüstriyel kirlilik sonucunda da oluşabilmektedir. Bazı balık türleri beslenme ortamlarına, büyüklüklerine bağlı olarak diğerlerine göre çok daha fazla metil civa içerir.

Kaynak: http://www.eatright.org/resource/health/pregnancy/what-to-eat-when-expecting/seafood-dos-and-donts-when-pregnant