AB’ nin Gıda Sahtekarlığı için Kurduğu Opson VII Operasyonu

30.07.2020

OPSON VIII Operasyonu

Daha önceki yazıda bahsedilen, AB Gıda Sahtekarlığı Ağı (EU-FFN), aynı zamanda sahte ve standart dışı yiyecek ve içecek ticaretini tespit etmeyi hedefleyen ve Europol'un Fikri Mülkiyet Suçları Koordineli Koalisyonu ve Interpol tarafından koordine edilen ortak bir Europol / Interpol girişimi olan OPSON Operasyonu ile de ilgilenmektedir. Aralık 2018 ile Nisan 2019 arasında yürütülen OPSON VIII Operasyonu kapsamında, ağ ile Komisyon, gerekli denetimler hazırladı. OPSON VIII Operasyonu sırasında, üç spesifik hedeflenmiş eylem gerçekleştirilmiştir: (i) Komisyon tarafından yönetilen organik ürünlerde sahtekarlık, (ii) İngiltere önderliğinde 2,4-Dinitrofenol (DNP) satışı ve (iii) Almanya liderliğinde ise saf Arabica kahvesinin ikamesidir.

OPSON VIII Operasyonunun organik ürünlerde sahtekarlığın araştırılması ile ilgili stratejik hedefleri şunlardı: (i) hileli organik gıda ticaretinin önlenmesi, (ii) organik üretimle ilgili tehdit ve düzenlemeler hakkında farkındalığın artırılması, (iii) yeni tehditlerin belirlenmesi, (iv) müşteriler, operatörler arasında farkındalığın artırılması ve ulusal idareler ve (v) değişiklik mevzuatını da içeren iyileştirme alanlarını belirlemek. Bu operayonun işletme aşamasında 90.000 tondan fazla şüpheli organik ürün incelendikten sonra, 12 ceza soruşturması, 2 Ticaret Mahkemesi davası, 2 mali soruşturma, 20 idari prosedür ve 2 organize suç çetesinin işten çıkarılması gibi yaptırımlarla sonuçlanmıştır.

Bu operasyondaki diğer bir hedeflenen araştırma, 2,4-Dinitrofenol (DNP) satışı. 2,4-Dinitrofenol (DNP) endüstriyel olarak çeşitli amaçlarla kullanılan (pestisit, patlayıcı) bir kimyasaldır. Bu kimyasalın bir gündem olmasının sebebi ise hızlı kilo kaybı ile bir pozitif bağlantısı olması ve gıda takviyesi olarak satılabilme durumudur. Fakat bu noktada bu kimyasalın insanlar için ölümcül olması sebebiyle satışı yasaktır. İngiltere'nin 10 Avrupa ülkesini içeren eylemi, 2,4-Dinitrofenol DNP’nin satışıyla mücadelede hayati önem taşıyordu. 23 ele geçirme sayesinde 50.000'den fazla DNP kapsülünün AB pazarına girmesinin engellendiği tahmin edilmektedir.

Bu operasyondaki üçüncü hedeflenen araştırma, saf Arabica kahvesinin ikamesidir. Burada Arabica kahve çekirdeğine ikame olarak Robusta çekirdeğinin kullanımı ile hileli faliyetler durumu söz konusudur. Toplamda 10'dan fazla taklit&tağşiş uygulanmış sonuç gösterilen 400'den fazla kahve örneği analiz edilmiştir.

Bu rapora göre, gıda tedarik zincirin yönetilmesinin şimdiye kadar kontrolünün hiç olmadığı kadar zor olması ve uygunsuzlukların ve sahtekârlıkların giderek artmasıdır. Ama bunun tam tersi yönünde ki durum ise, bu durumların oluşmaması, oluştuysa bile tespiti ve piyasadan çekilip, yaptırım uygulanması noktasında da çok çalışıldığıdır.


Yazar : Nursena Zeybekoğlu