Türk Kahvesi’nin Yanında Neden Su İkram Edilir?

Ahmet POLAT | 14.06.2017

   Türk Kahvesi’nin Yanında Neden Su İkram Edilir?

   Son zamanlar 3. Dalga kahve hareketi münasebetiyle kahvenin farklı demleme yöntemiyle tüketimi revaçta olsa da Türk kahvesi geleneğini ve hakimiyetini sürdürmektedir. Türk kahvesi, 2013 yılında UNESCO’nun ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ listesine girmiştir. Bu önemli geleneğimizde kahve su ile ikram edilir. Peki neden? Bu soruya farklı açılardan yaklaşabiliriz. Kültürel açıdan bakacak olursak Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde hemen ev sahibi bir kahve ikramında bulunur, yanına da bir bardak su koyarmış. Misafir eğer suyu kahveden önce içerse, karnının aç olduğu anlamına gelir, hemen sofra kurulurmuş. Eğer kahveyi önce içerse karnı tok olduğu sadece muhabbet etmeye geldiği anlaşılırmış.

   Yani misafir karnım aç demez, su ile ima edermiş; ev sahibi de, aç mısın tok musun demez su ile halini sormuş olurmuş. Suyun kahvenin yanına koyulmasının bir diğer nedeni ise; padişahların yemeklerini tadan çeşnicibaşılar her yemeği zehirli olup olmadığını anlamak için tattıkları gibi kahveyi de tadarlarmış. Fakat kahvenin lezzetli olanı demir cezvede tek kişilik yapılanı olunca padişaha 5 kişilik kahve değil tek kişilik kahve pişiriliyormuş. Bu da güvenlik zafiyeti oluşturuyormuş. Bunun üzerine bir yöntem geliştirilmiş. Bu yönteme göre, padişah kahveye parmağını bandırıp kahvenin yanında gelen suya sokarmış. Kahvenin suyun içindeki dağılımına göre zehirli olup olmadığını anlarmış.

   Bir de bilimsel açıdan bakacak olursak kahvenin içeriğinde yüksek yoğunlukta okzalat bulunmaktadır. Okzalat böbrek taşına sebep olmaktadır. Bu nedenle içilen su okzalatın atılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, kahvede bulunan kefeinin diüretik özelliği bulunmaktadır. Vücuttaki suyun atılmasına sebep olmaktadır. Suyun vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu tüm basın ve yayın organlarında duymaktasınızdır. Kaybedilen bu suyun geri kazanımı için kahvenin yanında ikram edilen suyu içeriz. Duyusal özellikler açısında konuyu irdelersek, kahve içmeden önce içilen su ağızda nötral bir ortam oluşturacaktır. Böylelikle içilen kahveden alınan tadın en yüksek seviyede olması amaçlanır.


 Ahmet Polat