Fıstık Alerjisi Nedir ?

17.06.2017

   Yağlı Tohum Alerjilerinden Fıstık Alerjisi

  Bir çok alerjik reaksiyon arasından bu grup çoğu zaman ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturabilmektedir. Sık görülen klinik belirtiler astım, dudaklarda ve yanak mukozasında kabarma, yutakta görülen ödem, ürtiker ve bazen de egzamadır.

   Peki bu grup içerisinde hangi ürünler yer almaktadır ?

  Bu gruptaki alerjik besinler ise yer fıstığı, badem, hindistan cevizi, Brezilya kestanesi, kestane, ceviz, şam fıstığı, fındıktır. Etkilerini genelde yendikleri zaman göstermelerine rağmen; badem, kestane, fındık ve yerfıstığı yağları soluma yoluyla alerjik reaksiyon oluşturabilirler.

   Yerfıstığı alerjisi yaşamın erken dönemlerinde kendini gösterir ve çoğu bireyde yaşam boyu sürer.

   Bağışıklık sisteminin fıstık içindeki proteinleri yanlış ve zararlı algılaması sonucu alerji oluşur. Alerjisi olan kişilerde fıstık proteinleri ile doğrudan veya dolaylı olarak temas olması halinde bağışıklık sistemi kan dolaşımına reaksiyonlara neden olacak kimyasallar salgılar. Aynı besinleri tüketen bazı insanlarda alerji oluşurken diğerlerinde herhangi bir tepki oluşmamasının nedeni henüz net olarak bilinmemektedir.

   Bazı çok duyarlı kişilerde mikrogramlarla ifade edilebilecek kadar küçük miktarlar reaksiyona neden olurken, miligram miktarında alımlar ise sistemik reaksiyonlara neden olmaktadır. Hatta bazı kişilerde, içinde fıstık ezmesi olan bir kavanozun açık bırakılması nedeniyle bile, ürtiker ve hışıltılı solunum ortaya çıktığı görülmüştür.

   Fıstık alerjisi mi? Fıstık intoleransı mi?

   Fıstık ürünlerine gösterilen tüm reaksiyonlar alerjik değildir. Bazen de belirtilerin alerjik ya da gıda intolaransı olup olmadığını ayırt etmek güç olmaktadır.

   • Eğer sizde fıstık intoleransı varsa, fıstık tüketiminden sonra genellikle sadece hazımsızlık veya mide yanması gibi hafif belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca fıstık intoleransı bağışıklık sistemi ile bağlantılı gerçekleşmez.
   • Gerçekten fıstık alerjisi varsa, az miktarda yemek bile ciddi bir alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Yapılacak testler şikâyetlerin gerçekten bir fıstık alerjisinden mi yoksa fıstık intoleransından mı kaynaklandığını ortaya çıkaracaktır.