Sahurda Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Hülya ÖZEL | 02.05.2018

   Sahurda Ne Yemeli, Ne Yememeli?

   Sağlıklı kalmak için doğru besinleri doğru miktarlarda seçmek çok önemli. Günlük hayatımızda nasıl azar azar, sık sık beslenmek gerekiyorsa ramazanda bunu sürdürmemiz gerek. Bunun için öğün sayısı artırılmalı ve mutlaka sahura kalkılmalı. Ramazan ayında 2 ana öğünden biri olan sahur kesinlikle atlanmamalı. Sahurda sadece su içerek niyetlenmek veya gece yiyip yatmanın son derece zararlı olduğu unutulmamalı. 

   Midede uzun süre kalacak ve kan şekerinde ani değişiklik yaratmayacak besinler seçilmeli. Çok tuzlu, baharatlı, yağlı ve kalorili besinlerle özellikle şarküteri ürünleri tüketilmemeli. 

   Sahurda protein içeren süt içilmeli, yoğurt, peynir gibi gıdalar yenmeli, kan şekerinin düşmesini önlediği için yanına mutlaka ekmek eklenmeli. Yiyecek olarak da çorba, az yağlı yapılmış sebze, zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan birini seçmek en doğru seçenek olacaktır. 

   Sahurlarda 1 adet haşlanmış yumurta veya yumurta ile yapılmış menemen ya da omlet tüketmek tokluk süresini uzatmada faydalı olacaktır. Süt ve süt ürünlerini sahurda bulundurmak tokluk sürenizi uzatmanızı sağlar. İçerdiği yüksek protein ile çabuk acıkmanızı engellemekte. Sahurda süte yer vermek içerisinde bulunan kalsiyumun yağ yakıcı etkisinden faydalanmanız da sağlayacak.