Saçların Uzamasına Yardımcı Gıdalar

17.02.2017

   Saç Uzamasına Yardım Eden Gıdalar

   Saçların sağıklı bir şekilde korunması herkes için önemlidir, fakat bir çok insan yediği gıdaların saç uzamasında etkili olduğunun farkında değildir. Somon baliği, kabak çekirdeği, turunçgiller ve yumurta da dahil olmak üzere bir çok gıda saçların uzamasında önemli bir rol oynamaktadır.

   Sac dökülmesine neden olan bazı nedenler kaçınılmazken, bazıları da düzgün beslenme sayesinde engellenebilir.


   Saçların Uzamasında Yardımcı Gıdalar: 

   Çilek : Eğer saç derinizde seyreltiler görmeye başladıysanız, C vitamini yüksek gıdalar ve diğer antioksidanlar bu noktada sac uzamasına yardımcı olabilecek başlıca gıdalardandır. C vitamini saçların dayanıklılığını arttıran kolajenlerin üretiminde önemli bir role sahiptir. Saçlarımız koruyucu etkiye sahip kolajen tabaka ile kaplıdır ve eksikliğinde saçların kırılması daha kolay bir hal alir. Eğer saçlarınızın güçlü kalabilmesini arzuluyorsanız, kolajen seviyenizi yüksek tutacak çilek, yaban mersini, turunçgil gibi C vitamini açısından zengin gıdaları tüketmelisiniz.

   Baklagiller: Baklagiller dolaşımda önemli rol oynayan demir açısından oldukça zengin birer kaynaktır. Kafa derinize dolaşım ile ulasan yeterli miktarda oksijen var ise bu durum sac büyümesini teşvik eder ve saçlarınızın korunmasını sağlar. Beslenme düzeninize baklagillerin eklenmesi saçlarınızı önemli ölçüde güçlendirir ve sac dökülmesini yavaşlatabilir.

   Yaprakli Sebzeler: Büyük ihtimalle metilsülfonilmetani (MSM) daha önce hiç duymadınız, bu bileşen saçlarınızın büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bilesen bir diğer deyişle saçlarınızın büyümesi için gerekli olan keratin için gerekli olan kükürttür. Keratin, sac tellerinizin yapısının çoğu proteindir, bu nedenle MSM açısından zengin olan yapraklı sebzelerin tüketimi olmadan da saçlarınızın büyümesini beklemek biraz anlamsız olur.

   Avokado: Eğer sac gelişiminizi teşvik etmek ve sac derinizdeki oksidatif stresi önlemek istiyorsanız, avokado tüketmeniz bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. Bu lezzetli meyveler sac foliküllerinin sağlığı için önemli olan omega 3 açısından oldukça zengindir. Tuhaf görünse de kullandığınız şampuanlara ekleyeceğiniz avokado saçlarınızın görünümüne ve büyümesine inanılmaz bir şekilde etki edecektir.

   Somon: Saçlarınız parlaklığını kaybetmeye başladığında bu durum çok sinir bozucu olabilir, fakat doğal asitler olmaksızın saçlarınız daha az korunaklı olur ve çekiciliği yitirebilir. Omega 3 açısından iyi bir kaynak olan somon balığı arzuladığınız parlaklığı geri kazanmanızda size yardımcı olacaktır.


   Badem: Güneş, saçlarınıza ve kafa derinize en çok zarar veren unsurlardan bir tanesidir. Eğer saç deriniz güneş ışığının olumsuz etkilerinden etkilenir ise bu durum yeni saçların gelişimini de etkileyebilir. Oldukça yüksek seviyede E vitamini içeren badem bu durumun önlenmesi için oldukça ideal bir gıdadır. E vitamini cildi bir yandan korurken, bir yandan da keratin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Badem, ayçiçegi çekirdeği ve cam fıstığı , E vitaminin önemli kaynaklarından birkaçıdır.

   Keten tohumu: Eğer saçınıza düzgün bakmazsanız, daha kırılgan bir hale gelebilir bu da saçlarınız dökülmesine neden olabilir. Kafa derinizdeki doğal ve sağlıklı yağların seviyesini artırmak isterseniz, omega 3 bu noktada size oldukça yardim edebilir. Saçlarınızın dokusunu iyileştirmek hem sağlığınız hem de estetik görünmesi açısından oldukça önemlidir ve keten tohumunda bulunan yüksek omega 3 miktarı da bu noktada size çok iyi bir yardımcı olacaktır.

   Yumurta: Protein tüketimi olmadan vücudunuzdaki çoğu gelişme sağlanamaz, buna elbetteki saçlarınız da dahil. Yumurta sadece bir protein kaynağı olmamakla birlikte kafa derinizin sağlığını sağlayacak biotin açısından da iyi bir kaynaktır. Haftada birkaç kez de olsa sabah kahvaltılarınıza yumurtayı ekleyerek biotin düzeyinizi arttırmakla kalmayacak, ayrıca saçlarınızın daha düzenli uzamasını da sağlamış olacaksınız.

   Su: Su tüketimi sac gelişimi de dahil olmak üzere vücudunuzda oldukça önemli bir yere sahiptir. Saçlarınızın dörtte biri sudan oluşmaktadır ve yeterli su tüketimi olmadan da saçlarınızın büyümesi yavaşlar ve bu da saçlarınızın zayıflamasına neden olur. Su saçlarınızın yumuşak ve parlak görünmesini sağladığı gibi ayni zamanda esnek ve sağlıklı olmasını da sağlar. Her gün 8-10 bardak tüketerek saçlarınızı mükemmel bir forma sokabilirsiniz.

Kaynak: https://www.organicfacts.net/home-remedies/foods-to-help-hair-growth.html