Güncel Gıda Hileleri

08.04.2020

Gıda Hilesi ya da FDA’nın deyimiyle ekonomik nedenli “tağşiş”, ekonomik kazanç için belirlenen standartlara uygun olmayan gıda ürünlerinin satışıdır. Gıda Hilelerinin etkileri, marka itibarina zarardan, gıda perakendeci ve işletmecilerin gelirine olan zarara ve gıda güvenliğine olan etkisi nedeniyle tüketicideki sağlık komplikasyonlarına kadar çeşitli zararlara yol açar.

2017 yılına kadar, gıda ürünleri kategorisinde en sık karşılaşılan küresel gıda hile olaylarına ait veri grupları şu şekilde derlendi ve analiz edilmiştir,

  1. Balık/deniz ürünleri 
  2. Süt ürünleri 
  3. Et ürünleri 
  4. Alkollü içecekler
  5. Yağlar (katı & sıvı)

Amerika’da ise hilelerin en sık görüldüğü gıdalar şöyledir:

  1. Zeytin yağı,
  2. Süt
  3. Bal
  4. Safran 
  5. Portakal suyu

 Karşılaşılan bazı Gıda Hileleri vakaları :

 Tağşişi yapılan maddelerin genellikle zararsız olması ve tağşişin anlaşılmayacak şekilde tasarlanması gibi nedenlerden dolayı tağşiş vakaları, bunu engellemeye çalışan endüstri unsurlarını ve standartları oluşturan kurumları zorlamaktadır.

 Sığır eti olarak satılan kangru ve at etleri;

 Ayçiçek yağı yerine mineral yağ kullanılması; 

  Opson VIII Çalışması (bu çalışma Europol ve Interpol tarafından Aralık 2018 - Nisan 2019 arasında 78 ülkede yürütülmüştür), 118 milyon değerinde potansiyel olarak tehlikeli gıda ve içecek tespit etmiştir. Bunlara bazı örnekler şöyledir; son kullanma tarihiyle oynanmış peynir ve tavuklar, içeceklere eklenen denetimli ilaçlar ve uygun olmayan sanitasyon koşullarında stoklanan etler.

  Opson VIII çalışması, Gıda Hilesi vakalarını belirlemiştir:

1)sahte bal (Eritrea)

2)elmalara sahte belgeleme (Belarus) 

3)sahte votka (Rusya)

4) ihracat için üretilen ancak yurtiçine satılan alkollü içecekler (Güney Afrika)

5)sahte şekerleme (Litvanya)

 6)aslında ayçiçek yağı olan sızma zeytinyağı09

 7) organik olduğu iddia edilen ancak organik olmayan ürünler (16 AB üyesi ülke)

Özellikle hassas olan bir diğer gıda kategorisi ise deniz ürünleridir. Oceania™ ABD'deki yüzlerce perakende satış yerinden 1.200'den fazla numune toplayarak bugüne kadarki en büyük deniz ürünleri hileciliği soruşturmasını gerçekleştirmiştir. DNA testi, numunelerin üçte birinin, iddia edildiği gibi olmadığını ortaya koymuştur.


http://fsns.com/news/an-update-on-food-fraud