Filtre Kahve İnsan Ömrünü Etkiler Mi ?

02.05.2020

Filtre Kahve İnsan Ömrünü Etkiler Mi?

Kahve, dünya çapında en çok tüketilen içecekler arasında yer alıp Kökboyasıgillerden olan caffea ağacının meyve çekirdeklerinin kavrulup dövülmesi ya da öğütülmesi ile tüketime hazırlanır. Brezilya, Vietnam, Kolombiya ve Endonezya gibi ülkeler isimlerini verdikleri çekirdekler ile kahve tarımını ellerinde tutarlar.

Filtre kağıdıyla kahveyi içecekten ayıran demleme çeşidine filtre kahve denir. French Press ve damıtma (Hario v60, Chemex, Kalita Wave) methodlarında filtreleme ile kahve tortusu içecekten ayrıştırılırken; kapsül kahve ya da kaynatma (cezve/ imbik yardımı ile) gibi filtre edilmemiş kahve demleme yöntemleri de olup arzuya göre su, süt ya da çeşitli baharatlarla tüketilebilir.

Kahvenin içerisindeki kafein ile canlandırıcı etkisi ve konsantrasyonu arttırması ile tercih edilmesinde rağmen bu artışın birçok kalp rahatsızlığına yol açtığı genel bir tartışma söz konusudur.  Kahvenin kardiyovasküler (KV) hastalıkları tetiklemesi ile yapılan araştırmaların sonuçlarındaki heterojenlik, araştırmaların yapıldığı farklı toplumlara özgü faktörlerden kaynaklıdır. Bunlar kahve tüketimi arasındaki olası ilişki ya da demleme yöntemi olabilir.

Norveç Toplum Sağlığı Enstitüsü’nün, 508.747 katılımcıyla gerçekleştirdiği 20 yıllık araştırması ile kahve demleme yöntemlerinin herhangi bir kardiyovasküler hastalıkla ilişkisi olup olmadığını araştırmış, bu araştırmada kahve tüketen katılımcılarda iskemik kalp rahatsızlığı, KV hastalıklar ve inme görülme riski;
tüketilen kahvenin miktarı ve türü (filtrelenmiş, filtrelenmemiş); katılımcıların yaş aralığı, sigara kullanımı ve diğer potansiyel ihtimaller de göze alınarak sunmuştur. 

Filtrelenmemiş kahve, KV hastalıklara yol açan diterpen alkollerin (kahveol ve kafetol) miktarını arttıran lipoprotein (LDL) -kolesterol- içerken; bunun yanı sıra, filtrenin gözenek yoğunluğu ve öğütülmüş kahvenin boyutu arttıkça, kafetol miktarı da bir o kadar azalır.

Araştırmanın sonuçları, kahve içerisindeki diperpen alkollerinin miktarı kahvenin demlenmeşekline bağlı olup bir porsiyon filtre edilmemiş kahve 30 kat daha fazla diperpen içerdiğini göstermiştir.

Kolesterol seviyesi dışarıda tutulduğunda günde 9 bardaktan fazla kahve içen gruplarda ölümcül iskemik kalp rahatsızlığında %9 artış görülmüştür. Ve sonuç olarak filtre edilmemiş kahve, filtre kahveye göre ölüm riskini arttığı; hiç kahve içmeyenlere göre, filtre kahve içenlerin ölümcül hastalığa yakalanma riski daha
olduğunu ortaya koymuştur. Ek olarak, hazır kahve içerisindeki olası koruyucu maddeler veya eklenmiş kimyasal bileşenlerin de iskemik kalp hastalığını
tetiklediği düşünülmektedir.

Bu süre zarfında 46.341 katılımcı hayatını kaybederken, bunlardan 12.621'i kalp-damar rahatsızlığı, 6202 iskemik kalp rahatsızlığından, 2894 kişi de felçten hayatını kaybetmiştir.


Yazar:Ayşe Bolcan


Kaynakça:

 Hario v60,Chemex, Kalita Wave