Yürüyüşlerde Vücudumuzdaki Suyu Etkili Kullanma

07.01.2017

   Doğa Yürüyüşlerinde vücudumuzdaki suyu nasıl etkili hale getiririz?

•    Hazırlıklarınızı iyi yapın. Rotanızdan emin olmanız gereksiz efor harcamamanız anlamına gelmektedir. Takip ettiğiniz bir rotada karışan, kaçırdığınız ya da silinen işaretler size ekstra vakit ve enerji kaybettirecektir. Ayrıca, rota üzerinde aktif su kaynaklarını, mevsime göre su kaynaklarının kuruma ihtimallerini not almanızda fayda var.

•    Sağlığınız ve güvenliğiniz için her zaman yanınızda, aşırıya kaçmadan, fazladan su bulundurmanız susuz kalma ihtimalinize karşı sizi daha güvende tutacaktır. Ancak, burada dikkat edilmesi gerken taşıyacağınız fazladan suyun performanızı etkilemeyecek kadar olması gerektiğidir. Su kaynağı ile ilgili sıkıntılı olan noktalarda taşıyacağınız harici su miktarını biraz daha artırabilirsiniz.

•    Yaz aylarında kamp ve doğa yürüyüşü yaparken önemli aktiviteleri sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonra yapmaya dikkat etmelisiniz. Bu saatlerde güneş ışığı şiddetli olmadığı için sıcaklık daha düşük olacak, doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmayacaksınız. Güneşin dik konuma geldiği saatleri de gün arası dinlenme ve yemek molası ile değerlendirebilirsiniz.

•    Yürüyüşlerde yamaçların kuzey tarafını, ormanlık bölgeleri ve dereler gibi serin, gölgelik yolları tercih etmeniz su kaybınızı azaltacaktır.

•    Şapka ve/ya şemsiye kullanmanız vücut ısınızı kontrol altında tutmanızda etkili olacaktır.

•    Yüksek posalı bir beslenme planı uyguluyorsanız, yeteri kadar su tüketmemeniz durumunda kabızlık sorunu ile karşılaşmanız oldukça muhtemel. Bu tür durumlarda fazladan su taşıyarak, tükettiğiniz su miktarını arttırmalısınız.

•    Bir tempo belirleyin ve mümkün olduğu kadar bu tempoyu koruyarak ilerleyin. Böylece normalden daha az efor sarf edecek ve daha az terleyeceksiniz.

      Kusma, ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları, böbreklerin yoğun çalıştığı durumlarda, aşırı sıcak ve yoğun efor sonucu oluşan terlemelerde ve sık sık ve düzensiz nefes alış verişinde fazla miktarlarda su kaybı söz konusu olacaktır. Fazla miktarda gerçekleşen bu kaybı telafi etmek için içtiğiniz su miktarını düzenli olarak arttırmalısınız. Bu tür durumlarda su kaybınızın ciddi düzeylere ulaşabileceği ve susuzluk sonucu oluşabilecek etkilere daha hızlı maruz kalabileceğinizi unutulmamalısınız.