Cezerye Nedir ?

Ahmet POLAT | 13.06.2017

   Cezerye Nedir ?

   Cezerye, Çukurova yöresinde yaygın olarak üretilen ve sevilerek tüketilen bir şekerleme tipidir. Formülünde iki temel madde bulunur. Bunlardan biri şeker diğeri ise havuçtur. Cezerye yapımında havuçta bulunan pektik maddelerden yararlanılır.

   Cezeryenin kalitesi özellikle pişirilmesi sırasında , işlemler tamamen ustanın tecrübesine bağlıdır. Yapımda kullanılan havuç-şeker oranı, katılan fındık-fıstık miktarı, asit miktarı işletmeden işletmeye farklılık göstermektedir.

   Cezeryenin yapımında genellikle şöyle bir yol izlenir:

   Önce havuçlar sap ve uç kısımları ile bereli kısımları kesilip dış yüzeyleri hafifçe kazınır. Havuçlar birkaç parçaya bölünür ve açık kazanda iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Yumuşayan havuçlar rende yardımı ile püre haline getirilir. Püre halindeki havuç tekrar kaynatma kazanına alınır. Uygun miktarda şeker ve asit ilave edilir. Karışım ağır ateşte karıştırılarak 3-5 saat pişirilir. İstenen kıvama gelen cezeryeyi ateşten almadan önce katılması istenen diğer maddeler (fındık,fıstık ceviz) ilave edilir. Ürün mermer ya da düzgün yüzeyli üzeri nişastalanmış tahta tablalar üzerine dökülerek soğuyup dinlemeye bırakılır. Dinlenme 8-24 saat kadar sürer. Bu işlemden sonra istenilen boyutlarda kesilip hindistan cevizi ya da pudraya batırılarak servis edilir.


Kaynak: Özel Gıdalar Kitabı- Çukurova Üniversitesi- Prof.Dr Ali Altan