Bir Diyetisyene Sor !

Hülya ÖZEL | 09.04.2018

   Protein tozu kullanılmasının zararı var mı?

   Protein tozları kilo almak isteyenlerin ve kas yapmak isteyen sporcuların yoğun olarak tercih ettiği suplemant. Kişinin diyeti proteinden yetersiz ise yarar sağlar. Önerilenin üzerinde protein tüketimi kas büyümesine etki etmez ve böbreğe karaciğere yük olup zarar verebilir. Yetişkin bir bireyin günlük ortalama 0,8 g/kg protein ihtiyacı var. Bu oran vücut geliştirme sporu yapanlar için 1-1,5 g/kg arasındadır. Günlük ihtiyacıyla birlikte düzenlenirse uygun süre ve doz ayarlaması yapılarak uzman kontrolünde kullanılabilir. Ayrıca kullanım süreci boyunca kan değerlerine de dikkat edilmeli.

   Zayıflamak için ekmeği kesmek doğru mu?

   Ekmeği tamamen kesmek doğru değil, ekmeğin türünü değiştirmek ve ekmek ağırlıklı beslenmeden vazgeçmek daha doğru olur. Beyaz ekmeğin nişasta oranı tam tahıllı ekmeklere göre daha yüksek olduğundan doyuruculuğu daha az ve kan şekerinin hızla yükselip, hızla düşmesine sebep olur. Beyaz ekmek yerine posası ve mineralleri daha zengin olan tam tahıllı, kepekli, çavdarlı ve yulaflı ekmek türlerini tercih edin. Ayrıca sofranızda tahıl grubundan (örneğin bulgur pilavı veya çorba vb.) bir yiyecek varsa, ekmeği daha az tüketmeye dikkat edin ve ekmekten o kadar da korkmayın. Çünkü kan şekerini dengeler hem de en iyi karbonhidrat kaynağıdır.

   Sabah aç karna sirkeli su, limonlu su içmek zayıflatır mı?

   Bunun kilo vermeye direk faydası yok. Ancak sabahları ılık su içmeyi, hem tokluk süresini uzatması hem de bağırsakları çalıştırması nedeniyle öneriyoruz. İçerdikleri antioksidan ve C vitamini sayesinde metabolizmayı hızlandırmak gibi sağlık için faydaları var. Sirkeli su veya limonlu su ise fazla tüketildiğinde vücuttaki vitamin ve minerallerin dışarı atılmasına yol açar. Saç dökülmesi ve tırnak kırılmasına yol açabilir, mide yaralarına neden olabilir. Özellikle gastrit, ülser gibi mide hassasiyeti olanlar içmemeli. Salatalarda, yemeklerde, içeceklerde aroma vermek ve fayda sağlamak için kullanılabilir.


   Haftalık ve Aylık Kilo Kaybı Ne Kadar Olmalı?

   Haftada 0,5 ile 1,5 kilo arasında; ayda ise 2 ile 6 kg arası ideal kilo kaybı sağlıklı olan ve uzun dönemde kilo kontrolüne yardımcı olur. Kademeli olacak şekilde kilo kaybı, yaşam tarzınızda yapacağınız kademeli ve gerçekçi değişiklikler ile mümkün olacaktır. Kısa sürede verilen büyük değerler size aynı hızla katıyla geri dönecektir.


    Diyette Kaç Öğün Beslenilmeli?

   Bu tamamen kişinin sağlık durumuna ve yaşayış tarzına göre değişir. Kilo ile ilgili probleminiz olsun olmasın yaşam kalitenizi arttırmak için sık ve az miktarlarda beslenmek önemli. Öğünleriniz arasında 2 en fazla 3 saat olacak şekilde yapılacak beslenme düzeni en uygun olan yöntem. Ama aksini gerektirecek bir rahatsızlığı yoksa (diyabet ve insülin direnci gibi) ara öğün yapılmayabilir. Gün içinde en az iki ana ve bir ara öğün toplamda üç öğün beslenilmesi gerekir.


   Fazla Protein Tüketimi Zararlı Mı?

   Hayvansal kaynaklı proteinler doymuş yağ ve kolesterol içerdiklerinden dolayı kalp damar hastalıkları açısından risk oluşturabilir. Fazla alınan protein vücutta vücutta yağa dönüşerek depolanır. Proteinlerin parçalanması sonucu oluşan artık öğeler böbrekler ve idrar yoluyla atılmakta. Fazla protein tüketimi idrarla kalsiyum atımını da arttırarak böbreklerde taş oluşma riskini arttırmakta. Karaciğer ve böbrek için fazla yük oluşturur, yorar ve sorun oluşturur.


   Balık ve Yoğurt Beraber Yenirse Zehirlenme Yapar mı?

   Tazeliğini yitiren balıkta histamin adında bir proteinin miktarı artar ve bu madde aynı zamanda yoğurtta da bulunmakta. Aynı öğünde her ikisi de tüketilirse vücuttaki histamin miktarı artmakta ve bu durum özellikle alerjik durumu olan bireylerde bazı olumsuz tepkimelere yol açabilmekte. Besin zehirlenmesi açısından ise; balık bayat ise yanında yoğurt yenilse de yenilmese de zaten zehirlenmeye yol açar. O nedenle besinleri taze olarak tüketmeye dikkat etmeli, tazeliğinden şüphe edilen besinler tüketilmemeli.


   Aç Kalmak, Öğün Atlamak Zayıflatır Mı?

   Öğün atlamak, uzun süreli aç kalmak zayıflatmaz tersine kilo alımı ile sonuçlanır. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma, durumu kıtlık olarak algılar ve tüketilen her besini savunma mekanizması olarak, kendini korumaya çalışarak vücutta yağ şeklinde depolar.


   Sauna, Hamam Gibi Sıcak Ortamlarda Terlemek veya Termal Eşofmanlar Zayıflatır Mı?

   Sıcak ortamlarda terleyerek kaybedilen yağ değil, sudur yani sadece büzülürsünüz, asıl kiloyu oluşturan yağlarda kayıp olmaz. Organizmanın toksinlerden arınmasını, kasların gevşemesini, kırgınlığın atılmasını sağlar ancak zayıflatmaz.


   Çeşitli Karışımlar veya Bitki Çayları Zayıflatır Mı?

   Zayıflama çayları adı altında geçen tüm bitkiler, vücuttan su kaybına sebep olur, ancak bu gerçek bir kilo verme değil. Kilo vermek, vücuttan yağ kaybıyla mümkündür. Dolayısıyla bitkilerin direk böyle etkileri yok, uygun doz ve düzende kullanıldığında metabolizmaya ve birçok sağlık durumuna olumlu etkileri olacaktır, bu sayede dolaylı olarak olumlu bir etkisi olabilir.