Bazı Bitkilere Dikkat.. Fazlası Zehirleyebilir !

04.10.2017

   Bazı Bitkilere Dikkat.. Fazlası Zehirleyebilir..

   Severek yediğimiz besinlerin bazıları ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilecek zehirli maddeler içerebilir. Bunlardan en önemlileri ışkın, patates ve mürver meyvesidir.
Ayrıca ravent, ışkın ve yayla muzu olarak bilinen bitkilerin de yapraklarının yenilmemesi gerekir.
Günlük hayatımızda güvenli olmayan gıda başlığında sık sık gıdalar üzerine konuşmaktayız. Bugün farklı bir konu olan bitkiler dünyasındaki zehirli olabilecek gıdaları ele almak istedik.

   Turta ve reçel yapımında daha çok karşımıza çıkan ravent, ışkın veya yayla muzu olarak bilinen bitkilerin sapları tehlikeli sınıfta yer almaktadır.
Işkın yaprağı ve sapında yer alan oksalik asit (kuzu kulağı asidi) bu ölümcül zehirlenmelere yol açabilir. Yapraklardaki yüksek oran böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Fakat çok fazla tüketildiğinde ölümle sonuca yol açar.

   Aynı zamanda günlük hayatımızın bir parçası olan patates de uzun süre bekletilip yeşil filizler verdiğinde solanin adlı bi zehirli madde üretir ve bu da tüketicinin zehirlenmesine yol açar. Patateslerde bu yeşil filizlenme gün ışığına uzun sre maruz kalarak kimyasal tepkimeler sonucu oluşur. Bunun nedeni filizlenmek üzere klorofil salglanmasıdır. Fakat bu esnada solanin denen zehirli bir madde de üretilmektedir. Solanin zehri hücrelerde iyon kanallarının işleyişinde farklılıklara yol açar ve sinir sistemini etkiler.

   Bir diğer önemli bitki ise mürver ağacı meyvesidir. Bu meyve şarap yapımında kullanılır. Şarap üreticileri şarap yapımında yapraklarının karışmamasına dikkat etmelidir. Mürver ağacının yaprakları ve olgunlaşmamış meyvelerinde hidrojen siyanür bulunmaktadır. Meyvelerin pişirilmesi sırasında bu zehirli molekküller ortadan kalkar. Bu tedbirlerin alınmaması halinde olumsuz sonuçlar doğar.
   Bu tür yiyecekler doğru saklandığı ve doğru pişirildiği sürece bir tehlikesi yoktur.