Akciğer Kanseri İle Savaşmak İçin Yiyecekler

31.03.2017

   Akciğer Kanseri ile Savaşmak İçin Yiyecekler

   Sağlıklı bir beslenme belki akciğer kanserini iyileştiremez ama hastalığın gelişme riskini azaltır ve semptomlar ortaya çıktığında size yardımcı olur. Düzgün beslenme kanser tedavisinin daha etkili bir şekilde gerçekleşmesine destek olur ve kilo kaybı gibi herhangi bir yan etkiye karşı da sizi korur. Beslenme tarzınız zamanla değişebilir, bu yüzden beslenme düzenininiz ile ilgili bir diyetisyenle danışmakta fayda vardır.


   Renkli Meyve ve Sebzeler

   Antioksidanlar vücudunuza destek sağlayarak hastalık ile savaşmanızda size yardımcı olur ve iyileşmenizi sağlar. İyi birer antioksidan kaynağı olan A ve C vitamininin az tüketilmesi, kanser riskinin artmasına neden olmaktadır. Eğer akciğer kanserine yakalandıysanız, antioksidanca zengin gıdaları tüketmeniz semptomların azalmasında yardımcı olacaktır. Birçok meyve ve sebze antioksidanca zengin olmasına rağmen, domates, bal kabağı ve acı biber gibi renkli meyve ve sebzeler antioksidanca çok daha zengindir. Ayrıca, meyve ve sebzeler iyi birer karbonhidrat kaynağıdır- rafine gıdalardan ziyade vücudunuz için çok daha iyi bir enerji kaynağıdır.


   Tam Buğdaylı Ürünler

   Tam buğdaylı ürünler karbonhidrat ve birçok besin değeri taşımaktadır, buna antioksidanlar da dahildir. Rafine buğdayca zengin, sağlıksız yağlar içeren tipik batı beslenmede ise bu tip rahatsızlıkların riskinin de daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Tam buğday gibi B vitamince zengin ve demir içeren yiyecekler tüketip, beyaz ekmek gibi rafine ürünlerden kaçınarak da akciğer kanseri riskini azaltabilirsiniz. Beyaz ekmeği, tam buğday ekmeği ile değiştirmek, normal alışagelmiş beyaz pirinç yerine de esmer pirinç tüketmek daha yararlı olacaktır. Ekmek, makarna ve mısır gevreği alırken tam buğday ürünü olması tercih edilmelidir.

   Proteince Zengin Kaynaklar

   Proteince zengin beslenmek de kanser tedavisinde daha etkili bir yol katetmek için bir diğer yoldur. Organik yumurta, et ve süt ürünleri gibi proteince zengin gıdalar tüketerek kanser tedavisinin boşa çıkmasını engelleyebilirsiniz. Yağlı biftek ve kızarmış tavuk gibi yüksek miktarda doymuş yağ içeren ve inflamasyona neden olan protein kaynaklarının tüketiminde de kendinizi sınırlayın. Somon balığı gibi omega-3 açısından zengin gıdalar inflamasyonu azaltır. Bunlara ek olarak tüketilebilecek bir diğer proteince zengin besin kaynakları ise , yoğurt, fasülye ve mercimektir.

   Bitkisel Yağlar

   Kuruyemiş, avokado, ve bitkisel yağlar, sağlıklı yağlar da dahil olamak üzere önemli ölçüde esansiyel besin değeri sağlarlar. Eğer iştahınız akciğer kanseri sonrasında kapandıysa bu besinler kalori açısından yoğun oldukları için iyi birer alternatiftirler. Sandviçlerinizde fıstık ezmesi kullanılabilir ve sebzelerinizi yağlı soslar ile soslayabilirsiniz. Sıvı yağlar yüksek sıcaklık kanserojen olabilecekleri için yemeklerinizi yaparken yağı çok da kızdırmamaya özen gösterilmelidir.

Kaynak: http://www.livestrong.com/article/335771-foods-to-fight-lung-cancer/

Gıda Bilgi Online Alışveriş Sayfamız için Tıklayınız.